*
 
м.Мукачево

Батьківський лекторій

Порадник для батьків щодо трудового виховання дітей

 

У ході оволодіння дітьми новими трудовими навичками звертаємо їхню увагу на те, що вміння самі собою не з'являються: «Доки не впріти, доти не вміти», «Не кажи — не вмію, а кажи — навчусь», «У невмілого й руки не болять», «Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися», «Не святі горшки ліплять, а прості люди», «Не одяг красить людину, а добрі діла», «Для всякого діла потрібні знання», «Кожний майстер колись був невмілий». А прислів'я «Зробив діло — гуляй сміло» є влучним акордом для завершення трудового доручення.

Роль батьків у вихованні працелюбностіЗвичайно, виховати самостійну, організовану та працелюбну дитину неможливо лише в стінах дитячого садка. Адже особистий приклад і участь батьків у трудовому вихованні дітей має величезне значення. Тому ми активно залучаємо їх до цієї роботи. Проводимо з ними бесіди, консультації, залучаємо до участі в освітньому процесі, у «Дні добрих справ», даємо конкретні рекомендації щодо прийомів трудового виховання вдома, які трудові доручення слід давати конкретним дітям, як правильно оцінити результати дитячої праці, підтримати у випадку невдалого виконання доручення тощо.Коли діти усвідомлюють свої обов'язки та набувають практичного досвіду, у них з'являється впевненість у своїх силах та можливостях, готовність працювати. Вони із задоволенням виконують свої обов'язки, допомагають молодшим братикам чи сестричкам. Спостерігаючи, як працюють дорослі, діти радо разом з ними прибиратимуть приміщення, пратимуть, готуватимуть, працюватимуть у саду і на городі. Ми пропонуємо батькам потурбуватися, щоб знаряддя праці, якими користуються діти, відповідали їхнім силам і можливостям, а дитячу працю супроводжував оптимістичний, радісний настрій.

Для того щоб діти любили працю, щоб вона поступово стала для них потребою, необхідні міцні трудові навички, які формуються лише у результаті повсякденного вправляння. Якщо набуті навички стануть сталими, а обов'язки усвідомленими, то їх систематичне виконання у дитячому садку переросте у звичку.

Порадник для батьків щодо трудового виховання дітей- залучати дитину до трудових справ сім'ї якомога раніше;- за дитиною старшого дошкільного віку закріпити постійні обов'язки, за виконання яких вона має бути відповідальною;- не допускати відхилень від встановлених дорослим вимог, щоб не давати дитині при-воду до ухиляння від своїх обов'язків;- не карати дитину працею: праця має приносити радість та задоволення; учити дитину працювати, прищеплюючи їй елементарні навички культури трудової діяльності

- раціональні прийоми праці, правильне використання знарядь праці, планування та завершення трудового процесу;- не давати дитині непосильних доручень, але доручати роботу з достатнім навантаженням;- не підганяти дитину, чекати, поки вона закінчить роботу сама;- завжди дякувати дитині за допомогу чи старанно виконане доручення;- не забувати хвалити дитину за ту роботу, яка вимагала від неї особливих зусиль.

                             

 

Про правила дорожнього руху
22.09.2013

Чи легко навчити дитину правильно поводитися на дорозі? На перший погляд легко. Треба тільки познайомити її з основними вимогами Правил дорожнього руху і ніяких проблем.

Насправді дуже важко. Адже ми, батьки, кожен день на очах рідного чада порушуємо ці самі горезвісні Правила, і не замислюємося, що ставимо перед дитиною нездійсненне завдання: як правильно? Як говорять або як роблять?

Коли ж дитина потрапляє у дорожню пригоду, то винні всі: водій, дитячий садок, школа, Державтоінспекція. Чому не навчили, не показали, не вберегли? Забуваючи при цьому, що в першу чергу батьки своїм прикладом повинні навчити і вберегти.

Якщо ви дійсно зацікавлені в тому, щоб ваша дитина оволоділа навичками безпечної поведінки на дорозі, то не зводьте процес навчання до порожньої і непотрібної фрази: "Будь обережним на дорозі". Вона не пояснює дитині, чого власне на дорозі треба боятися. Де його може підстерігати небезпека? Краще використовуйте шлях в дитячий садок і назад для відпрацювання навичок поведінки на дорозі. Дитина твердо повинна знати, що дорогу можна переходити тільки у встановлених місцях: на пішохідному переході і на перехресті. Але і в даному випадку ніхто не зможе гарантувати його безпеку. Тому, перш ніж вийти на дорогу, зупиніться з дитиною на відстані 50 см - 1метр від краю проїжджої частини, зверніть її увагу. що подивитися наліво і направо треба обов'язково з поворотом голови, і якщо з обох сторін немає транспорту тоді, можна вийти на проїжджу частину. переходити дорогу треба спокійним розміреним кроком.

Велику небезпеку для дітей представляють нерегульовані пішохідні переходи.Тут дитині важливо переконатися, що відстань до автомашин з обох сторін дозволить їй перейти дорогу без зупинки на середині проїзної частини.

На регульованому пішохідному переході поясніть дитині, що червоний і жовтий сигнал світлофора - забороняють. Особливо небезпечно виходити на дорогу при жовтому сигналі, тому що деякі машини завершують проїзд перехрестя і при цьому збільшують швидкість. Зелений сигнал - дозволяючий, але він не гарантує пішоходу безпечний перехід, тому перш ніж вийти на дорогу треба подивитися наліво і направо і переконатися, що всі машини зупинилися, небезпеки немає. 


Часто малюки опиняються під колесами транспорту, коли, вийшовши з автобуса чи тролейбуса, намагаються перейти на інший бік дороги. Поясніть дитині, що в даному випадку небезпечно обходити транспортний засіб як попереду, так і ззаду. Треба почекати поки автобус чи тролейбус поїде.

Велику небезпеку для дітей представляють предмети, які загороджують огляд (паркани, автомашини, взимку - замети, влітку - чагарники, дерева).Краще відійти від них подалі, і перейти дорогу, де безпечно.

Якщо ваша дитина скоро йде в перший клас, то вже зараз неодноразово пройдіть з нею маршрут від дому до школи і назад, звертаючи увагу малюка на всі небезпеки, які можуть зустрітися їй в дорозі. Заздалегідь обговоріть, що в складній ситуації треба звернутися до допомоги дорослих. Дайте можливість дитині пройти цей маршрут самостійно, спостерігаючи за ним з боку. Потім детально проаналізуйте разом з ним всі його дії.

 

 

 

Безпека дитини

Профілактика травматизму серед дітей дошкільного віку

 

І. Електробезпека

 

1.  Не залишайте дітей з увімкненими електроприладами (праска, телевізор,  настільна   лампа,   електрообігрівач,  магнітофон, комп'ютер тощо).

2.Не дозволяти дітям вмикати та вимикати електроприлади.

3.На розетки поставити заглушки.

4.Не вмикати в одну розетку більше, ніж два електроприлади.

5.Не  прикрашати  новорічну  ялинку одночасно електрогірляндами і "дощиком" з фольги: це може призвести до короткого замикання і пожежі.

 

II. Безпека користування газовими приладами

 

1. Не   залишати   дітей    наодинці    з   увімкненими    газовими приладами.

2. Не дозволяти дітям доторкатись до газових приладів, вмикати та вимикати їх.

3. Не   обігрівати   приміщення   за  допомогою   полум'я  газової плити: це може призвести до отруєння продуктами згоряння. Найбільш чутливими до отрути є діти.

 

III. Пожежна безпека

 

1.  Джерела    вогню    (сірники,   запальнички   тощо)    потрібно зберігати в недоступному для дітей місці.

2. Легкозаймисті речовини (спирт, спиртовмісні рідини, лаки, фарби, розчинники, бензин, олію та ін.) потрібно зберігати в недоступному для дітей місці.

3. Підчас відпочинку   на   природі   не   потрібно   розпалювати багаття і дозволяти робити це дітям.

4.Не дозволяти дітям користуватись відкритим вогнем.

5.  В разі  потреби спалювання сміття  робити це у період відсутності дітей.

6. Не курити в присутності дітей і не залишати недопалки.

 

IV. Безпека в побуті

 

І.Загальні вимоги

1. Навчити дитину безпечним  іграм. Не дозволяти проводити ігри, пов'язані із схованками в шафах га інших предметах   що закриваються, за занавісками та з пересуванням в темряві.

2. Якщо дитина  має  окрему  кімнату, то  всі її речі   повинні знаходитись на висоті піднятої руки, щоб виключити потребу діставати щось з стільця чи табуретки. Над ліжком не повинні висіти ніякі предмети.

3. Лампи  в електроприладах  повинні  бути  повністю  закриті плафонами.

4 Гострі, ріжучі, колючі і крихкі предмети повинні знаходитись в недоступному для дітей місці

5. Особливу увагу потрібно звернути на зберігання ліків. Ліки повинні зберігатися в закритій під ключ шафі.

6. Іграшки не повинні бути небезпечними для дитини (лазерні іграшки, кулькові та водні пістолети) Якщо іграшка розбирається, то складові й частини за розмірами повинні бути такими, що не вміщаються в рот. ніс, вухо. Перевірте   іграшки   на   можливість розбивання   (уламки можуть поранити дитину).

7.   З сумісними іграми з дітьми не використовуйте петарди.

 

2. Безпека на кухні

 

1.  Столові прибори для дитини  повинні бути такими,  що не б'ються.

2. Обідній стіл та стілець повинні бути підібрані у відповідності з ростом дитини.

 

З. Над обіднім столом не повинні висіти по ти ці або окремі предмети кухонного обладнання.

4. Всі   спеції,   як   сипучі   так   і   рідкі,   повинні   зберігатись   в недоступному для дитини місці.

5. Якщо виникла потреба користуватися виделкою чи ножем, то їжу дитині повинні порізати дорослі.

6. Краї тарілок, чашок та склянок не повинні мати тріщин та щербинок.

7. На   плиті   ручки   сковорідок   і   носик   чайника   потрібно повернути до стіни.

8. Гарячу їжу потрібно розливати лише на столі, а не переносити тарілки з нею з плити до столу.

9. В присутності дитини бажано користуватися горілками газової плити другого ряду.

10. Якщо дитина  не дістає до  крана з  водою, то  вона може користуватись змоченим рушником.

11. Двері кухні з боку коридору повинні закриватись на гачок, розміщений у третій частині зверху.

 

3. Безпека у ванній кімнаті

 

1. Для  дитини   необхідно  мати  дитячі   миючі  засоби.   Миючі засоби,   якими   користуються   дорослі,   є   шкідливими   для дитини і повинні зберігатись в недоступному для неї місці.

2.  Підлогу потрібно покривати не слизьким килимком.

3. Двері ванної кімнати повинні закриватись на гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

4. Не можна залишати дітей наодинці під час купання.

 

4. Безпека на балконі

 

1.  Не можна залишати дітей на балконі.

2. Не можна дозволяти дітям проводити рухливі ігри на балконі.

3. На   балконі   потрібно   закрити   щілини,   через   які   можуть випадати дитячі іграшки.

4. В присутності дітей не можна нахилятись з балкона.

5. Балкон  повинен  закриватись з кімнати  на  гачок чи засув, розміщений у третій частині зверху.

 

5. Попередження травматизму під час відпочинку

 

1. Не залишайте дітей без нагляду.

2. Перевірте   обладнання   дитячого   майданчика   на   предмет виявлення травмуючих чинників. Особливо уважно обстежте пісок: в ньому можуть бути скло та гострі металеві предмети.

3. Огляньте територію навколо будинку і  перевірте наявність відкритих підвалів, каналізаційних люків, ям, електрощитів, недобудованих об'єктів, стоянок автотранспорту тощо.

V. Безпека дорожнього руху

 

1. Виконуйте правила дорожнього руху.

2. Проаналізуйте  місце   проживання на предмет  оцінки інтенсивності дорожнього руху.

3. Дозволяйте старшим дітям самостійно переходити дорогу при повній відсутності руху автотранспорту чи велосипедистів.

 

Шановні батьки та вихователі!

 

       Будьте   прикладом  для  дітей  у   виконанні  правил безпечної поведінки.

       Аналіз причин травмування дітей показує, що переважна більшість нещасних випадків була спровокована недбалістю дорослих. Враховуйте психологічні особливості дітей дошкільного віку: їхню цікавість, непосидючість, відсутність життєвого досвіду.

      Діти погано сприймають заборони. Тому необхідно обґрунтовувати " не можна '' в доступній для дитини формі.

 

Про що слід пам'ятати завжди !

-        недбало кинуті та тліючи сірники або цигарка можуть призвести до пожежі;

-        не можна перевантажувати електромережу, одночасно вмикаючи велику кількість електроприладів в одну розетку;

-        не можна застосовувати замість стандартних запобіжників саморобні, так звані "жучки"; - праски, чайники, самовари, плити та інші електронагрівальні прилади при користуванні слід ставити на пожежобезпечні підставки;

-        виходячи з дому, вимикай всі електронагрівальні прилади;   

-        нехтування правилами пожежної безпеки при пічному опаленні призводить до пожеж з тяжкими наслідками;

-        виконуючи фарбувальні роботи, треба старанно провітрювати приміщення, не запалювати сірники, не палити;

-        надійно ховайте від малюків сірники, запальнички, не доручайте дітям стежити за ввімкненними в мережу електроприладами, запаленими газовими приладами,  печами;

-        дітей дошкільного віку не залишайте у зачинених приміщеннях без догляду дорослих;

-        не користуйтесь зіпсованими електроприладами;

-        не користуйтесь аерозольними балонами поблизу відкритого вогню;

-        будьте обережні в лісі. Пам'ятайте – одна іскра може спричинити пожежу;

-        будьте обережні працюючи  з хімікатами, необережне  їх використання  може спричинити пожежу;

-        не залишайте без догляду ввімкнений телевізор;

-        Не будьте байдужими до порушень пожежної безпеки !

-        Вступайте до лав добровільного пожежного товариства !

-         Дотримуйтесь правил пожежної безпеки та пропагандуйте їх.

 

Як  треба  діяти при пожежі!

 

У разі виявлення пожежі необхідно:

-        негайно сповісти по телефону 101 пожежну охорону, при цьому необхідно назвати адресу об'єкту, вказати місце виникнення пожежі, стан на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище та номер телефону, з якого надійшов дзвінок;

-        вжити ( по можливості ) заходів до евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей;

-        приступить до гасіння пожежі наявними засобами пожежогасіння  ( вогнегасники, вода, пісок );

-        забезпечити зустріч пожежних машин.

 

Не можна:

-        боротися з полум'ям самостійно, не викликаючи пожежників (якщо ви не впоралися з вогнем за кілька секунд, його поширення  призведе до великої пожежі );

-        намагатися вийти через дуже задимлений коридор або сходи ( дим  також токсичний, гарячі гази можуть обпекти легені );

-        спускатися  водостічними  трубами,  стояками  за  допомогою простирадл або мотузок (падіння майже завжди неминуче );

-        стрибати з вікна багатоповерхового будинку або з балкону;

-         забувати, що перший ворог для вас не вогонь, а дим, який засліплює  та душить;

-        ховатися у важкодоступних для пожежників місцях приміщення, що горить;

-        якщо приміщення дуже задимлене, не рекомендується відчиняти двері до сусіднього приміщення, щоб запобігти проникненню диму.

 

Правила користування побутовими нагрівними електроприладами

 

    У кожному будинку є електричні прилади для користування у побуті. При неправильному використанні цих електроприладів може виникнути пожежа. Щоб цього не сталося, слід знати i       виконувати такі  правила безпечного користування ними.

 

Правила безпечного користування електроприладами.

1) Користуйтеся тільки справними електроприладами.

2) Не вмикайте одночасно велику кiлькiсть електроприладів. Вiд цього перегріваються електропровідники, i може виникнути пожежа.

3) Не ставте поблизу легкозаймисті предмети i матеріали: від нагрітих електроприладів вони можуть загорітися.

4) Не можна на тривалий час залишати електроприлади без нагляду.

5) Праски та інші електронагрiвальнi прилади ставте на металевi  та керамічні підставки.

 

        Якщо в електричному приладі з'являеться іскріння або чути запах горiлоi гуми, його негайно слід вимкнути з розетки i покликати дорослих.

 

  Статистика свідчить, що через несправність та неправильну експлуатацію  електронагрiвних приладів щороку виникає близько 25% від усієї кiлькостi пожеж. Особливо гострою ця проблема є   тепер, коли внутрiшнiй    ринок України  заповнений     електротехнічними виробами іноземного виробництва сумнівної     якості. Значна частина їх не має пристроїв захисту  та  виконана без      дотримання елементарних вимог пожежної безпеки.

 

    Аналiз пожеж, що виникають з цих  причин, свідчить, що найбільш небезпечними  елементами електричного устаткування є проводи, кабелі та шнури живлення. Виникнення пожеж через займання шнурів живлення  електричних приладів  відбувається       в наслідок короткого замикання,   перевантаження, пошкодження     провідників у місцях кріплення арматури   до приладів або       штепсельних вилок. Тому споживачам необхідно звертати   увагу та   пильності потребують вироби закордонних виробників, що не сертифіковані в Україні.

 

ПАМ'ЯТКА

з попередження пожежі від дитячих пустощів з вогнем

 

Шановні батьки, дорогі діти! Велика кількість пожеж зчиняється від дитячих пустощів з вогнем. Вогнем знищується багато чого, а нерідко в пожежах гинуть і травмуються діти.

 

ЩОБ НЕ ДОПУСТИТИ ПОЖЕЖІ ВІД ДИТЯЧИХ ПУСТОЩІВ З ВОГНЕМ, НЕОБХІДНО ВИКОНУВАТИ НАСТУПНІ ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ:

 

• зберігати сірники в місцях, недоступних дітям;

 

• не дозволяти дітям розводити багаття, включати електронагрівальні

 прилади тощо;

 

• не дозволяти дітям користуватися газовими приладами;

 

• тримати в недосяжних дітям місцях рідини, які легко займаються

 (бензин, ацетон, спирт тощо).

 

• не допускати перегляд телепередач дітьми без догляду дорослих;

 

• не залишати малолітніх дітей без догляду.

 

      Шановні батьки! Ставтесь до ігор дітей з вогнем негативно. Роз'яснюйте, що їх ігри, пов'язані з вогнем, можуть спричинити пожежу, загибель майна, загибель людей у вогні.

 

 ШАНОВНІ БАТЬКИ! Своїм прикладом навчайте дітей суворому виконанню протипожежних вимог. Пам'ятайте, що приклад старших є для дітей кращим методом виховання.

 

   Сподіваємося, що Ви з усією відповідальністю поставитесь до наших порад.

 

ПРИ ВИНИКНЕННІ ПОЖЕЖІ НЕГАЙНО ВИКЛИКАЙТЕ ПОЖЕЖНУ ОХОРОНУ ЗА ТЕЛЕФОНОМ «101».

 

ПАМ'ЯТКА

із забезпечення особистої безпеки дітей дошкільного віку

 

Шановні батьки!

 

         Життя в умовах великого міста потребує від наших дітей вміння орієнтуватись і знаходити вихід з непередбачених ситуацій. Чим менше у дитини знань, тим більше небезпеки з боку зовнішнього світу.

 

Щоб вберегти дитину від біди, треба пам'ятати та виконувати наступні правила:

 

1.  Не залишати дітей дошкільного віку одних, навіть на короткий час.

 

2.  Навчати дітей користуватися дверним вічком.

 

З.Не дозволяти відчиняти двері незнайомій людині, навіть одягненій в міліцейську форму.

 

4. Не дозволяти дітям розмовляти з незнайомими людьми на вулиці.

 

5. Вчити користуватися телефоном для виклику служб 101,102,103,104.

 

6.Забороняти дітям підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечними.

 

7. Забороняти грати ріжучими, гострими та вибуховонебезпечними предметами.

 

8. Забороняти користуватись ліфтом без супроводу дорослих, а також

 заходити у ліфт з незнайомими людьми.

 

9.  Вчити дітей звертатися за допомогою до людей, які працюють у правоохоронних органах.

 

10. Не дозволяти дражнити тварин. Попереджувати зародження в дитині жорстокого відношення до "друзів наших менших".

 

Шановні батьки! Проявляйте терпіння і навчайте дітей берегти своє життя та здоров'я.

 

Сподіваємось, що ця пам'ятка допоможе Вам зберегти дитину від біди!

 

ПАМ'ЯТКА

з попередження дорожньо-транспортного травматизму серед дітей дошкільного віку

 

       Шановні батьки! Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання – забезпечення безпеки руху пішоходів.

 

      У попередженні дорожньо-транспортних випадків з дітьми важливу роль відіграє робота дорослих з роз'яснення дошкільникам правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованого поводження на вулицях і дорогах. Щоб на допустити лиха на дорозі, Вам необхідно:

 

•  вчити переходити вулиці на зелений сигнал світлофора, у встановлених місцях та підземними переходами;

 

• не дозволяти дітям з'являтися зненацька перед транспортними засобами;

 

• вчити дітей правильно обходити транспорт, що стоїть: автобус, тролейбус – позаду, трамвай – спереду;

 

• не дозволяти дітям самостійно їздити на громадському транспорті;

 

• не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

 

• не дозволяти дітям грати з м'ячем, кататися на велосипеді, ковзанах, санчатах, роликах на проїжджій частині дороги та поблизу неї – це може коштувати дитині життя;

 

• не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

 

• не подавати дітям негативних прикладів, порушуючи правила дорожнього руху.

 

СПОДІВАЄМОСЯ, ЩО ВИ ПРИСЛУХАЄТЕСЬ ДО НАШИХ ПОРАД!

 

ПАМ'ЯТКА

з попередження травматизму серед дітей дошкільного віку під час відпустки батьків

 

Шановні батьки!

 

Щоб не допустити травмування дитини в лісі та на водоймі, пам'ятайте та виконуйте такі вимоги:

 

1. Під час перебування на вулиці в літній день захищайте голову дитини панамою.

 

2. Регулюйте перебування дитини під сонцем, щоб запобігти опікам шкіри.

 

3. Дозуйте   перебування   дитини   у   воді,   щоб   організм   не переохолоджувався.

 

4. Не залишайте дитину без нагляду біля водойми. 

 

5. Не дозволяйте купатись та стрибати у воду в неперевірених місцях.

 

6.Для купання вибирайте незасмічені місця з твердим дном, без водоростей та мулу.

 

7. Забороняйте користуватись човном, плотом без супроводу дорослих.

 

8. Не дозволяйте запливати на глибину, використовуючи гумовий матрац чи іграшку.

 

9. Не допускайте пустощів на воді (не можна зненацька лякати, утримувати один одного під водою, жартома кликати на допомогу).

 

10.Забороняйте ходити до лісу без супроводу дорослих.

 

11.Під час перебування у лісі разом з дітьми не збирайте та не вживайте незнайомі гриби, ягоди, рослини.

 

12. Не розводьте у лісі багаття під час посухи; при виникненні необхідності в цьому, розмістіть вогнище на відкритому місці і після використання ретельно загасіть його та засипте землею.

 

13. Обстежте місця установки намету в лісі з метою уникнення небажаної зустрічі зі зміями, бджолами, мурахами тощо.

 

14. Для походу в ліс одяг дитини підбирайте таким чином, щоб оптимально захистити її від комах, кліщів та інших несподіванок.

 

15. Не засмічуйте навколишнє та не залишайте після себе жодних слідів свого перебування.

 

Щасливої відпустки!